Nasz Ślub - pytania do fotografa

1. Ile godzin pracuje fotograf? Czy jest dopiero w Kościele, czy od przygotowań lub błogosławieństwa?

Odp. Zazwyczaj jestem od przygotowań w domu Panny Młodej (ok 2 godz. przed ślubem), często pierwszy raz współpracujemy fotograficznie dużo wcześniej na sesji narzeczeńskiej. Swoją pracę kończę w dniu wesela po oczepinach, ok godz. 1:00. Do tej godziny mam już wystarczająco dużo materiału, poza tym trzeba dać Parze Młodej i jej gościom wytchnienie od wszystkowidzącego obiektywu ;) Ostatnią naszą fotograficzną przygodą jest sesja plenerowa w ustalonym dniu po weselu, jeśli takowa jest zaplanowana. Wszystko powyższe to dopiero część mojej pracy. Po zebraniu całości materiału fotograficznego spędzam później wiele godzin nad selekcją, obróbką zdjęć, projektowaniem okładek i rozkładówek, montażem video-prezentacji, wklejaniem zdjęć do albumów itd.

2. Ksiądz żąda licencji fotografa ślubnego, posiadasz taką?

Odp. Oczywiście. Obecnie to podstawowy dokument zawodowego fotografa uprawniający go do fotografowania podczas liturgii. Mój został wydany przez Kurię gnieźnieńską, ważny bezterminowo i na terenie całego kraju.

3. Ile zdjęć otrzymuje Para Młoda na DVD lub pendrive? Czy zdjęcia podlegają tylko podstawowej obróbce czy także retuszowi? Co  zabieg retuszu obejmuje?

Odp. Ilość zdjęć nigdy nie jest mniejsza od deklarowanej. Maksymalnej ilości nie limituję. Retusz obejmuje tylko parę młodą i polega on na usunięciu rażących mankamentów cery, delikatnemu wygładzeniu jej powierzchni, lekkiej korekty cieni. Zabiegi retuszerskie stosowane są z umiarem i wyczuciem, tak by osoba na fotografii nie stała się porcelanową lalką. Retuszowi nie podlega zmiana kształtów. Jest to już fotomanipulacja, której nie stosuję.

4. Ile kopii nośników ze zdjęciami otrzymuje Para Młoda?

Odp. Para Młoda otrzymuje jeden pendrive z materiałem zdjęciowym. Jest oczywiście możliwość zamówienia dodatkowych kompletów np. dla rodziców, świadków itd. Zdjęcia w finalnym formacie jpeg przechowuję przez okres 2 lat, więc w przypadku awarii pendriva jest możliwość uzyskania ode mnie kolejnej kopii. Zdjęcia, które otrzymuje Para Młoda nie są w żaden sposób zabezpieczone, więc zalecam zrobienie kopii bezpieczeństwa również we własnym zakresie.

5. Ile zdjęć otrzymujemy w druku i w jakim formacie?

Odp. W przypadku zamówienia Fotoalbumu jest to 90-110 zdjęć wkomponowanych przeze mnie na piętnastu rozkładówkach. Ilości te oczywiście można zwiększać i dostosowywać do własnych potrzeb i oczekiwań.

6. Czy udostępniasz galerię internetową dla gości, ile zdjęć zawiera i jak długo będzie ona działać? Czy jest możliwość, by już w trakcie wesela rozdać gościom wizytówki z adresem strony www z naszą galerią?

Odp. Tak, galeria funkcjonuje 6 miesięcy. Umieszczam w niej wszystkie zdjęcia, które są na płycie DVD lub pendrive. Już w trakcie wesela każda biorąca w nim udział para otrzyma ode mnie wizytówkę z podanym adresem galerii Pary Młodej. Galeria internetowa zostaje aktywowana w dniu odbioru przez Nowożeńców zdjęć. Każde zdjęcie z galerii można pobrać na swój komputer. Jeśli na waszym weselu będzie moja fotobudka, to zdjęcia z niej również pojawią się w galerii internetowej.

7. Jaki jest czas oczekiwania na odbiór gotowych zdjęć?

Odp. Zgodnie z umową na oddanie zdjęć mam 60 dni. Zawsze jednak staram się by ten okres skrócić do 14 dni. Z uwagi na ilość zdjęć, skomplikowanie procesu obróbki i retuszu jest to termin niemal ekspresowy. Czas oczekiwania zaczyna się wraz z ukończeniem ostatniego naszego wydarzenia fotograficznego – wesela lub sesji plenerowej.

8. Czy sesja plenerowa musi być w jednej lokalizacji, czy jest możliwość aby w danym dniu odwiedzić np. 2 - 3 miejsca?

Odp. Zazwyczaj sesję plenerową organizujemy w jednym miejscu, lub dwóch jeśli miejsca te są po drodze. Czas, który nam jest potrzebny by uzbierać 25 fantastycznych fotografii zwykle nie przekracza 2-2,5 godz. Nie wykluczam jednak nawet całodniowych, czy kilkudniowych wyjazdów na sesję plenerową w odległe rejony kraju lub za granicę. Podlega to jednak osobnemu omówieniu i wycenie.

9. Ślub się zaczyna, a fotograf uwięziony w korku. Co teraz?

Odp. Takie rzeczy niestety się przytrafiają, szczególnie w dużych miastach. Doświadczyłem takiej sytuacji jadąc z domu Panny Młodej do Kościoła (Poznań). Cudem, łamiąc kilka przepisów ruchu drogowego w ostatniej chwili dotarłem na czas. Obecnie kalkulując ryzyko proszę by np. świadek przyjechał po mnie pod salę weselną i zawiózł mnie do Panny Młodej na jej przygotowania. Później podróżuję wraz z Nowożeńcami, aż do powrotu na salę weselną. Jest to bezpieczne i nie stwarza ryzyka tego, że z powodów ode mnie niezależnych będę spóźniony lub nieobecny w ważnych momentach. W mniejszych miejscowościach i takich, gdzie nie ma ryzyka zastojów drogowych czy braku możliwości zaparkowania w pobliżu kościoła poruszam się własnym autem.

10. Kto wybiera zdjęcia do albumu czy Fotoalbumu?

Odp. Zdjęcia te wybiera Para Młoda, gdy już odbierze ode mnie pendrive z gotowymi fotografiami. To ona wie najlepiej, które osoby są dla niej najważniejsze, czy więcej zdjęć chce mieć ze swojego ślubu, wesela czy z innych wydarzeń. Nowożeńcy przesyłają mi na e-maila kolejne numery zdjęć z katalogów w ustalonej ilości. Następnie ja wysyłam je do wywołania na papierze, wklejam do albumu, potem umawiamy się na jego odbiór.

11. W jaki sposób możemy wykorzystać zdjęcia z sesji narzeczeńskiej?

Odp. Zdjęcia te można wykorzystać przy projektowaniu powiadomień, zaproszeń ślubnych, karteczek na stoły lub informacji o Waszym szczególnym dniu na portalach społecznościowych. Najlepszym jednak sposobem na ich wykorzystanie, często stosowanym przez Nowożeńców, jest stworzenie albumu dla Rodziców. Album ten można im wręczyć w trakcie podziękowań podczas wesela. Po koszach z kwiatami za chwilę nie będzie śladu, taki album będzie dla nich piękną pamiątką i uzupełnieniem albumów ślubnych, które jak sądzę otrzymają od swoich dzieci. Czasem zamiast albumów rodzice otrzymują dwa zdjęcia 30x45 cm. w antyramach z naniesioną na nie piękną dedykacją od was.

12. Na ślubie i weselu będzie filmowiec. Czy jakoś się dogadacie?

Odp. Wielu filmowców to moi serdeczni koledzy, fachowcy, których polecam. Zawsze staram się by moja współpraca z filmowcem była koleżeńska i jak najbardziej efektywna. Wyznaję zasadę, że oboje pracujemy dla dobra Pary Młodej i powinniśmy sobie w tym pomagać. Jasne, że czasem sobie w kadr wejdziemy, ale to nieuniknione przy tak dynamicznej uroczystości. Para Młoda też powinna mieć świadomość tego, że mimo wysiłków, nieraz któryś z nas znajdzie się na fotografii czy w filmie.

13. Czy każdy z gości znajdzie się na zdjęciu? Czy będzie zdjęcie grupowe?

Odp. Moim miejscem pracy jest głównie parkiet, fotografuję bawiących się ludzi bo przecież to wesele. Zdaję sobie jednak sprawę, że są osoby, które z różnych powodów (wiek, kontuzje itd.) nie mogą się z wami bawić. Dlatego "poluję" na zabawne sytuacje przy stołach, gdy prowadzą one wesołe rozmowy, wznoszą toast lub śmieją się do rozpuku widząc oczepinowe szaleństwa. Jest też zdjęcie grupowe, można je zrobić, jednak osoby na nim są bardzo małe. Z tego powodu zachęcam Parę Młodą, by w przerwach między blokami muzycznymi „porywała” grupy osób na pozowane zdjęcia pamiątkowe. Zdjęcia takie są bardziej zindywidualizowane i przedstawiają gości weselnych od stóp do głów w ich pięknych kreacjach.

14. Czy w czasie wesela potrzebujesz pełnego oświetlenia na sali.

Odp. Nie potrzebuję. Wiele sal weselnych oferuje delikatne oświetlenie, palą się świece na stołach, całość tworzy uroczy i nastrojowy klimat. Nie chciałbym go zepsuć, dlatego, o ile wielkość sali na to pozwala, stosuję studyjne oświetlenie błyskowe. Pozwala mi ono objąć fotografowane osoby krótkim, niezauważalnym błyskiem, nieingerującym w nastrój sali. Jeśli sala nie pozwala mi na rozstawienie sprzętu wspomagam się lampą błyskową zamocowaną na aparacie, ale w taki sposób by błysk ten nie dominował, a jedynie lekko doświetlał pierwszy plan.

15. Co w sytuacji, jeśli podczas naszej uroczystości zepsuje się aparat lub karta pamięci ulegnie awarii. Czy stracimy nasze zdjęcia?

Odp. Chyba żaden szanujący się zawodowy fotograf nie pójdzie na zlecenie ślubne z jednym kompletem sprzętu fotograficznego. Podczas tego dnia pracuję jednocześnie na dwóch aparatach, które mogą byś jednocześnie swoim zastępstwem w razie awarii jednego z nich. Najnowsze obecnie aparaty, którymi dysponuję, pozwalają także zapisywać zdjęcia jednocześnie na dwóch kartach (dwie karty pamięci w każdym aparacie). W czasie wesela też sukcesywnie zgrywam materiał z kart na laptopa.

16. Czy podpisując z tobą umowę możemy liczyć na twoją pomoc także w sprawach niefotograficznych?

Odp. Oczywiście. Z racji wieloletniego doświadczenia w branży ślubnej chętnie podejmuję rolę konsultanta ślubno-weselnego. Znam wszystkie okoliczne sale weselne, zespoły muzyczne, DJ-ów, dekoratorów i kierowców limuzyn. Znając wasze wymagania podpowiem, które miejsca lub osoby bardziej do nich pasują.

17. Co jeśli przed naszym ślubem zachorujesz lub ulegniesz wypadkowi?

Odp. Cóż (odpukać) taka sytuacja może się zdarzyć każdemu. W takim przypadku natychmiast organizuję zastępstwo w postaci fotografa oferującego doświadczenie na moim poziomie i dysponującego sprzętem zbliżonym klasą do mojego. Fotograf ten po wykonaniu zadania oddaje mi surowe pliki RAW, ja zaś później osobiście zajmuję się ich obróbką w swoim własnym stylu.

18. Czy doliczasz zwrot kosztów dojazdu? Jeżeli tak, to ile wynoszą i czy trzeba zapewnić nocleg?

Odp. Tak. Standardową kwotą jest 1 zł za 1 km, jeśli muszę dojechać do was dalej niż 50 km w jedną stronę. Dojazd w odległości do 50 km jest darmowy. W przypadku noclegu zawsze proszę o niego w momencie gdy mieszkam w odległości większej niż 80 km od miejsca waszego wesela. Jest to sprawa indywidualnych ustaleń.

19. Z jakim wyprzedzeniem trzeba zarezerwować u Ciebie termin na nasz ślub?

Odp. Z reguły narzeczeni rezerwują u mnie termin z ponad rocznym wyprzedzeniem. Prawda jest taka, że czym szybciej tym lepiej. Powodem pierwszym jest to, że obowiązują stawki z roku, w którym podpisywana jest umowa, a wiemy, że z roku na rok wszystko drożeje. Powodem drugim i moim zdaniem kluczowym jest to, że zwlekając z wyborem fotografa w końcu zostaną wam ci niedoświadczeni, którzy dopiero zaczynają, lub tacy, których fotografie delikatnie mówiąc „nie zachwycają”. Rezerwując termin na długo przed ślubem będziecie też mogli liczyć na moją pomoc  i doradztwo w organizacyjnych kwestiach waszej uroczystości.
 
Jeśli macie Państwo jakieś dodatkowe, bardziej szczegółowe pytania proszę o kontakt.