Jak przygotować się do sesji

Bardzo często zadajecie mi pytania odnośnie przygotowań do sesji fotograficznej i jej realizacji. Postanowiłem zatem na większość z nich odpowiedzieć w poniższym artykule. Miłej lektury :)

Jak umówić się na sesję fotograficzną?

Wystarczy skorzystać z formularza kontaktowego dostępnego na mojej stronie w zakładce "Kontakt". Na podany przez Ciebie e-mail prześlę opis sesji wraz z aktualnym cennikiem. Po naszych ustaleniach co do ilości zdjęć, ich formy i tematu wybieramy dzień sesji i godzinę jej rozpoczęcia.

Jak długo trwa sesja?

Średni czas trwania sesji fotograficznej to 2,5 godz. Oczywiście czas jej trwania zależny jest od zakładanej ilości zdjęć, które chcemy wykonać, stopnia jej skomplikowania i ilości użytych rekwizytów lub strojów. Wszystko to ustalamy na etapie planowania i jeśli to będzie konieczne czas sesji można wydłużyć.

Kto wybiera ujęcia, które następnie poddawane są obróbce?

Wstępną selekcję zdjęć przeprowadzam osobiście. Usuwam te, które z różnych przyczyn nie są poprawne. Następnie do 2 dni po sesji otrzymujesz ode mnie dostęp do galerii poglądowej zawierającej ponumerowane zdjęcia. Z niej wybierasz te, które twoim zdaniem są najlepsze i przesyłasz mi ich numery zgodnie z ilością, którą ustaliliśmy. Po otrzymaniu listy zdjęć poddaję je obróbce.

Co to jest retusz i jakiego efektu się spodziewać?

Retusz to usunięcie w procesie obróbki rażących mankamentów cery i delikatne jej wygładzenie. Wszystko oczywiście w granicach zdrowego rozsądku. Nie stosuję zabiegów, po których osoba na zdjęciu wygląda jak porcelanowa lalka. Retusz nie obejmuje zmian kształtów i proporcji ciała, to już jest fotomanipulacja, którą stosuję tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Czy mogę otrzymać wszystkie zdjęcia ze swojej sesji, także te nieobrobione?

Niestety, takiej możliwości nie ma. Żaden szanujący się fotograf nie odda surowych zdjęć gdyż jest to półprodukt, pod którym ciężko byłoby się podpisać. Tak jak kiedyś cały proces opierał się na wykonaniu zdjęcia i późniejszym wywołaniu go na papierze, tak teraz surowe zdjęcie przygotowuje się używając komputera i specjalistycznego oprogramowania. Jest oczywiście możliwe zwiększenie ilości zdjęć, które dla Ciebie przygotuję. To jednak podlega osobnym, indywidualnym ustaleniom.

Czy mam sama sobie wykonać makijaż czy zrobi to profesjonalistka?

Makijaż do sesji fotograficznej różni się diametralnie od takiego, który nosisz na co dzień. Jeśli masz takie życzenie umówię Cię z wizażystką, która wykona Ci doskonały, fotograficzny makijaż, uwzględniając twój typ urody, rysy twarzy, kolor oczu itp. W przypadku skomplikowanych projektów, lub sesji z wieloma osobami wizażystka może również asystować podczas sesji. Wykonanie makijażu przez wizażystkę jest opcją dodatkowo płatną.

Czy moje zdjęcia będą gdzieś publikowane?

W przypadku sesji prywatnych zdjęcia z nich nie będą udostępniane do wglądu osobom trzecim ani nigdzie publikowane. Reguluje to specjalny zapis w umowie, który gwarantuje pełną dyskrecję. Jeśli chciałbym któreś ze zdjęć opublikować w swoim portfolio na pewno zapytam Cię o zgodę.

Czy mogę publikować zdjęcia ze swojej sesji?

Oczywiście. Ich publikacja jest dowodem na to, że jesteś zadowolona/zadowolony z efektów naszej współpracy i chcesz się nimi podzielić z innymi. Wraz z fotografiami w pełnej rozdzielczości przeznaczonymi do np. wydruków wielkofotmatowych otrzymasz ode mnie te same fotografie, odpowiednio zmniejszone, wyostrzone, zoptymalizowane do publikacji w internecie. Zdjęcia te będą miały naniesione moje logo jako ich autora.

Czy mogę poddawać obróbce gotowe zdjęcia, które otrzymałam/otrzymałem.

Wszystkie fotografie poddaję obróbce i ewentualnemu retuszowi. W ciągu wielu lat wypracowałem swój własny styl, który najwidoczniej Ci odpowiada jeśli myślisz o sesji u mnie. Jako autor nie mogę wyrazić zgody na kolejną obróbkę zdjęć przez inne osoby, zapis ten znajduje się także w umowie.

Co w przypadku gdy utracę swoją kopię zdjęć?

Zdjęć z sesji nie usuwam, archiwizuję je na specjalnym, szyfrowanym dysku przynajmniej przez rok. W takim przypadku skontaktuj się ze mną, udostępnię Ci do pobrania cyfrową kopię fotografii z twojej sesji.

To moja pierwsza sesja fotograficzna, nie czuję się zbyt pewnie w pozowaniu.

Każdy kiedyś zaczynał. Nikt na naszej sesji nie będzie wymagał od Ciebie zawodowego pozowania. W cenie sesji otrzymujesz także wsparcie doświadczonego fotografa, który pomoże Ci w kreowaniu własnego wizerunku w taki sposób, by uzyskać jak najlepsze efekty. Moim zadaniem jest stworzyć na planie zdjęciowym tak dobrą, luźną i wesołą atmosferę by osoba fotografowana czuła się komfortowo, zapomniała o swojej niepewności i początkowym stresie. Sesję zawsze poprzedzam luźną rozmową w studio przy kawie lub herbacie, podczas której staram się poznać oczekiwania fotomodelki/fotomodela, omówić kilka pierwszych ujęć, wspólnie wybrać rekwizyty i stroje. Czas ten pozwoli Ci się także oswoić z klimatem studia i moją osobą.

Czy w studio podczas sesji będą obecne inne osoby?

W studio podczas sesji nie będzie żadnych osób postronnych. Z mojej strony nie ma żadnych przeciwwskazań, byś na sesję przyjechała/przyjechał z osobą towarzyszącą. Osoba ta jednak będzie oczekiwała na zakończenie sesji w pomieszczeniu obok. W niektórych przypadkach osoba ta może udzielać się także w roli asystenta. Jeśli planowana jest sesja w parze oczywiście obie te osoby będą obecne na planie zdjęciowym.

Czy mogę zamówić sesję, która odbędzie się u mnie w domu.

Posiadam mobilny, studyjny sprzęt fotograficzny więc jest możliwość byśmy zorganizowali sesję u Ciebie w domu, w ogrodzie itp. W takim przypadku do ogólnych kosztów trzeba będzie doliczyć koszty mojego dojazdu, rozstawienia mobilnego studia i przygotowania planu zdjęciowego. Czasem też konieczne jest drobne przemeblowanie by uzyskać trochę przestrzeni i miejsca na sprzęt.

Czy mogę zamówić również zdjęcia wywołane na papierze?

Tak, mogę zamówić je dla Ciebie w formacie w jakim sobie życzysz. Prócz samych zdjęć można zamówić również książkę A-4. O tym w jakiej formie chcesz otrzymać te fotografie możemy porozmawiać przed lub podczas sesji.

Jaki jest czas oczekiwania na przygotowanie i przesłanie mi gotowych zdjęć z sesji?

W zależności od ilości wybranych przez Ciebie fotografii, stopnia skomplikowania obróbki i ilości zleceń, które mam aktualnie, czas oczekiwania na zdjęcia w formie cyfrowej waha się od 7 do 14 dni.

Czy mogę zamówić sesję w prezencie dla bliskiej mi osoby?

Tak. Na tę okoliczność przygotowałem specjalne Zaproszenie, które możesz wydrukować, wypełnić i wręczyć komuś w prezencie. Sprawy formalne ustalasz ze mną, natomiast czas, miejsce, rodzaj sesji itp. ustalam już z osobą obdarowaną.

Jak przygotować się do sesji, co ze sobą przynieść?

Wszystko zależy od koncepcji i zakresu, w którym będziesz pozowała/pozował. Jeśli ma być to sesja mody (fashion) niezbędne będą na pewno różnorodne stroje, obuwie zgodne z tematem, różne dodatki, biżuteria i rekwizyty. Nie będę zdziwiony gdy przywieziesz ze sobą pół swojej szafy :) Do sesji portretowej konieczny jest pełny, fotograficzny makijaż, zmatowiona cera twarzy, podkreślone oczy i usta. W przypadku, gdy portret docelowo ma być w czerni i bieli makijaż powinien być mocniejszy. Nie oddziałujemy tu kolorem lecz kontrastami i różnicą w odcieniach szarości, powinny zatem być one mocniejsze. W portrecie kolorowym makijaż może być łagodniejszy. Niezależnie od tematu sesji i zakresu (portret, moda, bielizna, nagość zakryta, akt artystyczny, erotyka) trzeba zawczasu pomyśleć o pielęgnacji twarzy i ciała (wykonaj peeling kilka dni przed sesją), paznokci (manicure i pedicure francuski lub w całości lakier bezbarwny), włosów (umyj je w dniu sesji). Nie zalecam wizyty w solarium przynajmniej tydzień przed sesją. Ciało na zdjęciach po takiej kuracji nabiera różowego odcienia. Przyjdź wyspana i wypoczęta. W przeciwieństwie do ludzkiego oka, obiektyw wychwyci i wyeksponuje oznaki zmęczenia i niewyspania. Jeśli planujemy sesję z udziałem wizażystki przyjdź bez makijażu. Będzie i tak zmywany. Gdy obecność wizażystki nie jest przewidziana, weź ze sobą swoje kosmetyki, tusz do rzęs, szminkę, a w szczególności puder matujący i miękki pędzel do jego nakładania. W przypadku sesji, w której będzie wyeksponowana większa część ciała (nagość zakryta, akt artystyczny) nie zakładaj ubrań i bielizny z mocnymi gumkami lub ściągaczami. Zostawiają one ślady i odciski, które znikają po bardzo długim czasie. Nie zawsze będzie możliwość by czekać, aż znikną całkowicie.
Jeśli jesteś początkującą fotomodelką lub fotomodelem i masz nadzieję na rozwój swojej przygody w tej dziedzinie powinnaś mieć tzw. polaroidy. Są to zdjęcia poglądowe, które pokazują Ciebie takim jakim jesteś. Zdjęcia przedstawiają twoją sylwetkę, najlepiej w bieliźnie. Nie powinno się używać żadnego makijażu, niedozwolone jest także poprawianie takich fotografii w programach edycyjnych.
Na zakończenie powyższego poradnika napiszę rzecz najważniejszą. To Twoja sesja, bądź sobą, bądź naturalna. Nie bój się zadawać pytań, mów o tym co masz na myśli i jaki efekt chcesz uzyskać. Nie jestem jasnowidzem, a zapewniam Cię, że zależy mi tak samo jak tobie, by efekt wspólnej pracy był jak najlepszy. Znając Twoje oczekiwania pomogę Ci je zrealizować.

Jeśli macie jeszcze jakieś pytania, lub są zagadnienia, które waszym zdaniem powinny się tu znaleźć, napiszcie mi o nich. Umieszczę je w tym artykule z odpowiednim komentarzem i konkretnymi odpowiedziami.