Najczęściej zadawane pytania

PYTANIA DO FOTOGRAFA ŚLUBNEGO

Ile godzin pracuje fotograf? Czy jest dopiero w Kościele, czy od przygotowań lub błogosławieństwa?

Zazwyczaj jestem od przygotowań w domu Panny Młodej (ok 2 godz. przed ślubem), często pierwszy raz współpracujemy fotograficznie dużo wcześniej na sesji narzeczeńskiej. Swoją pracę kończę w dniu wesela po oczepinach, ok godz. 1:00. Do tej godziny mam już wystarczająco dużo materiału, poza tym trzeba dać Parze Młodej i jej gościom wytchnienie od wszystkowidzącego obiektywu 😉 Ostatnią naszą fotograficzną przygodą jest sesja plenerowa w ustalonym dniu po weselu, jeśli takowa jest zaplanowana. Wszystko powyższe to dopiero część mojej pracy. Po zebraniu całości materiału fotograficznego spędzam później wiele godzin nad selekcją, obróbką zdjęć, projektowaniem okładek i rozkładówek, montażem video-prezentacji, wklejaniem zdjęć do albumów itd.
01
17

Ksiądz żąda licencji fotografa ślubnego, posiadasz taką?

Oczywiście. Obecnie to podstawowy dokument zawodowego fotografa uprawniający go do fotografowania podczas liturgii. Mój został wydany przez Kurię gnieźnieńską, ważny bezterminowo i na terenie całego kraju.
02
17

Ile zdjęć otrzymuje Para Młoda na pendrive? Jakiej obróbce podlegają zdjęcia?

Ilość zdjęć nigdy nie jest mniejsza od deklarowanej w wybranym pakiecie. Obróbka fotografii polega na precyzyjnym ustawieniu balansu bieli, korektom kolorystyki, świateł, cieni, odpowiednim kadrowaniu i wyostrzaniu jeśli jest taka konieczność.
03
17

Ile kopii nośników ze zdjęciami otrzymuje Para Młoda?

Para Młoda otrzymuje jeden pendrive. Jest oczywiście możliwość zamówienia dodatkowych kompletów np. dla rodziców, świadków itd. Zdjęcia w finalnym formacie jpeg przechowuję przez okres 2 lat, więc w przypadku awarii pendriva jest możliwość uzyskania ode mnie kolejnej kopii. Zdjęcia, które otrzymuje Para Młoda nie są w żaden sposób zabezpieczone, więc zalecam zrobienie kopii bezpieczeństwa również we własnym zakresie.
04
17

Ile zdjęć otrzymujemy w druku i w jakim formacie?

Do każdego wybranego pakietu fotograficznego Para Młoda otrzymuje wraz z pendrivem 60 zdjęć na papierze w formacie 15x23cm.
05
17

Czy udostępniasz galerię internetową dla gości, ile zdjęć zawiera i jak długo będzie ona działać?

Tak, galeria funkcjonuje 6 miesięcy. Umieszczam w niej wszystkie zdjęcia, które są na pendrive. Galeria internetowa zostaje aktywowana w dniu odbioru przez Nowożeńców zdjęć. Każde zdjęcie z galerii można pobrać na swój komputer. Jeśli na waszym weselu będzie moja fotobudka, to zdjęcia z niej również pojawią się w galerii internetowej.
06
17

Jaki jest czas oczekiwania na odbiór gotowych zdjęć?

Zgodnie z umową na oddanie zdjęć mam 60 dni. Zawsze jednak staram się by ten okres skrócić do 1 miesiąca.
07
17

Czy sesja plenerowa musi być w jednej lokalizacji, czy jest możliwość aby w danym dniu odwiedzić np. 2 - 3 miejsca?

Zazwyczaj sesję plenerową organizujemy w jednym miejscu, lub dwóch jeśli miejsca te są po drodze. Czas, który nam jest potrzebny by uzbierać 30 fantastycznych fotografii zwykle nie przekracza 2-3 godz. Nie wykluczam jednak nawet całodniowych, czy kilkudniowych wyjazdów na sesję plenerową w odległe rejony kraju lub za granicę. Podlega to jednak osobnemu omówieniu i wycenie.
08
17

Kto wybiera zdjęcia które później znajdą się na papierze?

Zdjęcia te wybiera Para Młoda, gdy już odbierze ode mnie pendrive z gotowymi fotografiami. To ona wie najlepiej, które osoby są dla niej najważniejsze, czy więcej zdjęć chce mieć ze swojego ślubu, wesela czy z innych wydarzeń. Nowożeńcy przesyłają mi na e-maila kolejne numery zdjęć z katalogów w ustalonej ilości. Następnie ja wysyłam je do wywołania na papierze.
09
17

W jaki sposób możemy wykorzystać zdjęcia z sesji narzeczeńskiej?

Zdjęcia te można wykorzystać przy projektowaniu powiadomień, zaproszeń ślubnych, karteczek na stoły lub informacji o Waszym szczególnym dniu na portalach społecznościowych. Najlepszym jednak sposobem na ich wykorzystanie, często stosowanym przez Nowożeńców, jest stworzenie albumu dla Rodziców. Album ten można im wręczyć w trakcie podziękowań podczas wesela. Po koszach z kwiatami za chwilę nie będzie śladu, taki album będzie dla nich piękną pamiątką i uzupełnieniem albumów ślubnych, które jak sądzę otrzymają od swoich dzieci. Czasem zamiast albumów rodzice otrzymują dwa zdjęcia 30x45 cm. w antyramach z naniesioną na nie piękną dedykacją od was.
10
17

Czy każdy z gości znajdzie się na zdjęciu? Czy będzie zdjęcie grupowe?

Moim miejscem pracy jest głównie parkiet, fotografuję bawiących się ludzi bo przecież to wesele. Zdaję sobie jednak sprawę, że są osoby, które z różnych powodów (wiek, kontuzje itd.) nie mogą się z wami bawić. Dlatego "poluję" na zabawne sytuacje przy stołach, gdy prowadzą one wesołe rozmowy, wznoszą toast lub śmieją się do rozpuku widząc oczepinowe szaleństwa. Jest też zdjęcie grupowe, można je zrobić, jednak osoby na nim są bardzo małe. Z tego powodu zachęcam Parę Młodą, by w przerwach między blokami muzycznymi „porywała” grupy osób na pozowane zdjęcia pamiątkowe. Zdjęcia takie są bardziej zindywidualizowane i przedstawiają gości weselnych od stóp do głów w ich pięknych kreacjach.
11
17

Czy w czasie wesela potrzebujesz pełnego oświetlenia na sali.

Nie potrzebuję. Wiele sal weselnych oferuje delikatne oświetlenie, palą się świece na stołach, całość tworzy uroczy i nastrojowy klimat. Nie chciałbym go zepsuć, dlatego, o ile wielkość sali na to pozwala, stosuję studyjne oświetlenie błyskowe. Pozwala mi ono objąć fotografowane osoby krótkim, niezauważalnym błyskiem, nieingerującym w nastrój sali. Jeśli sala nie pozwala mi na rozstawienie sprzętu wspomagam się lampą błyskową zamocowaną na aparacie, ale w taki sposób by błysk ten nie dominował, a jedynie lekko doświetlał pierwszy plan.
12
17

Co w sytuacji, jeśli podczas naszej uroczystości zepsuje się aparat lub karta pamięci ulegnie awarii. Czy stracimy nasze zdjęcia?

Chyba żaden szanujący się zawodowy fotograf nie pójdzie na zlecenie ślubne z jednym kompletem sprzętu fotograficznego. Podczas tego dnia pracuję jednocześnie na dwóch aparatach, które mogą byś jednocześnie swoim zastępstwem w razie awarii jednego z nich. Najnowsze obecnie aparaty, którymi dysponuję, pozwalają także zapisywać zdjęcia jednocześnie na dwóch kartach (dwie karty pamięci w każdym aparacie). W czasie wesela też sukcesywnie zgrywam materiał z kart na laptopa.
13
17

Czy podpisując z tobą umowę możemy liczyć na twoją pomoc także w sprawach niefotograficznych?

Oczywiście. Z racji wieloletniego doświadczenia w branży ślubnej chętnie podejmuję rolę konsultanta ślubno-weselnego. Znam wszystkie okoliczne sale weselne, zespoły muzyczne, DJ-ów, dekoratorów i kierowców limuzyn. Znając wasze wymagania podpowiem, które miejsca lub osoby bardziej do nich pasują.
14
17

Co jeśli przed naszym ślubem zachorujesz lub ulegniesz wypadkowi?

Cóż (odpukać) taka sytuacja może się zdarzyć każdemu. W takim przypadku natychmiast organizuję zastępstwo w postaci fotografa oferującego doświadczenie na moim poziomie i dysponującego sprzętem zbliżonym klasą do mojego. Fotograf ten po wykonaniu zadania oddaje mi surowe pliki RAW, ja zaś później osobiście zajmuję się ich obróbką w swoim własnym stylu.
15
17

Czy doliczasz zwrot kosztów dojazdu? Jeżeli tak, to ile wynoszą i czy trzeba zapewnić nocleg?

Tak. Standardową kwotą jest 1.30 zł za 1 km, jeśli muszę dojechać do was dalej niż 50 km w jedną stronę. Dojazd w odległości do 50 km jest darmowy. W przypadku noclegu zawsze proszę o niego w momencie gdy mieszkam w odległości większej niż 80 km od miejsca waszego wesela. Jest to sprawa indywidualnych ustaleń.
16
17

Z jakim wyprzedzeniem trzeba zarezerwować u Ciebie termin na nasz ślub?

Z reguły narzeczeni rezerwują u mnie termin z ponad rocznym wyprzedzeniem. Prawda jest taka, że czym szybciej tym lepiej. Powodem pierwszym jest to, że obowiązują stawki z roku, w którym podpisywana jest umowa, a wiemy, że z roku na rok wszystko drożeje. Powodem drugim i moim zdaniem kluczowym jest to, że zwlekając z wyborem fotografa w końcu zostaną wam ci niedoświadczeni, którzy dopiero zaczynają, lub tacy, których fotografie delikatnie mówiąc „nie zachwycają”. Rezerwując termin na długo przed ślubem będziecie też mogli liczyć na moją pomoc i doradztwo w organizacyjnych kwestiach waszej uroczystości.
17
17

PYTANIA DO FILMOWCA ŚLUBNEGO

Ile godzin pracuje filmowiec? Czy jest dopiero w Kościele, czy od przygotowań lub błogosławieństwa?

Zazwyczaj jestem od przygotowań w domu Panny Młodej (ok 2 godz. przed ślubem). Swoją pracę kończę w dniu wesela po oczepinach, ok godz. 1:00. Do tej godziny mam już wystarczająco dużo materiału. Ostatnią częścią współpracy jest sesja plenerowa w ustalonym dniu po weselu, jeśli takowa jest zaplanowana. Wszystko powyższe to dopiero część mojej pracy. Po zebraniu całości materiału spędzam później wiele godzin nad selekcją ujęć, obróbką audio i video, renderowaniem.
01
11

Ile kopii pendrive otrzymuje Para Młoda?

Para Młoda otrzymuje jeden pendrive. Jest oczywiście możliwość zamówienia dodatkowych kompletów np. dla rodziców, świadków itd. Filmy archiwizuję minimum rok, więc w przypadku utraty pendrive jest możliwość odzyskania filmów. Pendrive jest małym, łatwym do zgubienia przedmiotem więc zalecam zrobienie kopii bezpieczeństwa również we własnym zakresie.
02
11

Czy nasz teledysk będzie można zobaczyć w Internecie?

Do finałowej wersji teledysku ślubnego otrzymacie link. W ten sposób będziecie mogli pochwalić się waszymi najważniejszymi chwilami z kimkolwiek chcecie, nie mając przy sobie pendrive. Film będą mogły zobaczyć tylko osoby posiadające link. Teledysk będzie dostępny do obejrzenia przez 6 miesięcy od momentu przekazania gotowych filmów w Wasze ręce.
03
11

Jaki jest czas oczekiwania na odbiór gotowych materiałów?

Na obróbkę i oddanie filmów przeznaczam maksymalnie 90 dni. Czas oczekiwania zaczyna się wraz z ukończeniem ostatniego naszego wydarzenia filmowego – wesela lub sesji plenerowej. W razie dużego natężenia zleceń czas oczekiwania może wydłużyć się do 120 dni, o czym wcześniej informuję telefonicznie.
04
11

Czy sesja plenerowa musi być w jednej lokalizacji, czy jest możliwość aby w danym dniu odwiedzić np. 2 - 3 miejsca?

Zazwyczaj sesję plenerową organizujemy w jednym miejscu, lub dwóch jeśli miejsca te są po drodze. Czas, który nam jest potrzebny by uzbierać materiał filmowy zwykle nie przekracza 2-2,5 godz. Nie wykluczam jednak nawet całodniowych, czy kilkudniowych wyjazdów na sesję plenerową w odległe rejony kraju lub za granicę. Podlega to jednak osobnemu omówieniu i wycenie.
05
11

Na ślubie i weselu będzie fotograf. Czy jakoś się dogadacie?

Zawsze staram się by moja współpraca z fotografami była koleżeńska i jak najbardziej efektywna. Wyznaję zasadę, że oboje pracujemy dla dobra Pary Młodej i powinniśmy sobie w tym pomagać. Jasne, że czasem sobie w kadr wejdziemy, ale to nieuniknione przy tak dynamicznej uroczystości. Para Młoda też powinna mieć świadomość tego, że mimo wysiłków, nieraz któryś z nas znajdzie się na fotografii czy w filmie.
06
11

Co jeśli przed naszym ślubem zachorujesz lub ulegniesz wypadkowi?

Cóż (odpukać) taka sytuacja może się zdarzyć każdemu. W takim przypadku natychmiast organizuję zastępstwo w postaci filmowca oferującego doświadczenie na moim poziomie i dysponującego sprzętem zbliżonym klasą do mojego. Filmowiec ten po wykonaniu zadania oddaje mi surowy materiał, następnie osobiście zajmuję się jego obróbką w swoim własnym stylu.
07
11

Czy każdy z gości znajdzie się w filmie?

Odp. Moim miejscem pracy jest głównie parkiet, filmuję bawiących się ludzi bo przecież to wesele 😊 Zdaję sobie jednak sprawę, że są osoby, które z różnych powodów (wiek, kontuzje itd.) nie mogą się z wami bawić. Dlatego "poluję" na zabawne sytuacje przy stołach, gdy prowadzą one wesołe rozmowy, wznoszą toast lub śmieją się widząc oczepinowe szaleństwa.
08
11

Czy w czasie wesela potrzebujesz pełnego oświetlenia na Sali?

Nie potrzebuję. Wiele sal weselnych oferuje delikatne oświetlenie, palą się świece na stołach, całość tworzy uroczy i nastrojowy klimat. Nie chciałbym go zepsuć, dlatego jeśli to konieczne stosuję stałe oświetlenie zamontowane na aparacie. W ten sposób nagrany przeze mnie materiał jest jasny i wyrazisty, a nastrój na Sali weselnej pozostaje taki sam.
09
11

Czy doliczasz zwrot kosztów dojazdu? Jeżeli tak, to ile wynoszą i czy trzeba zapewnić nocleg?

Tak. Standardową kwotą jest 1 zł za 1 km, jeśli muszę dojechać do was dalej niż 25 km w jedną stronę. Dojazd w odległości do 25 km jest darmowy. W przypadku noclegu zawsze proszę o niego w momencie gdy mieszkam w odległości większej niż 80 km od miejsca Waszego wesela. Jest to sprawa indywidualnych ustaleń.
10
11

Z jakim wyprzedzeniem trzeba zarezerwować u Ciebie termin na nasz ślub?

Z reguły narzeczeni rezerwują u mnie termin z ponad rocznym wyprzedzeniem. Prawdą jest, że im szybciej tym lepiej. Powodem pierwszym jest to, że obowiązują stawki z roku, w którym podpisywana jest umowa, a wiemy, że z roku na rok wszystko drożeje. Powodem drugim i moim zdaniem kluczowym jest to, że zwlekając z wyborem filmowca w końcu zostaną wam ci, których gotowy materiał delikatnie mówiąc „nie zachwyca”.
11
11

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ NA SESJĘ FOTOGRAFICZNĄ

Jak umówić się na sesję fotograficzną?

Wystarczy skorzystać z formularza kontaktowego dostępnego na mojej stronie w zakładce "Kontakt". Na podany przez Ciebie e-mail prześlę opis sesji wraz z aktualnym cennikiem. Po naszych ustaleniach co do ilości zdjęć, ich formy i tematu wybieramy dzień sesji i godzinę jej rozpoczęcia.
01
16

Jak długo trwa sesja?

Średni czas trwania sesji fotograficznej to 2,5 godz. Oczywiście czas jej trwania zależny jest od zakładanej ilości zdjęć, które chcemy wykonać, stopnia jej skomplikowania i ilości użytych rekwizytów lub strojów. Wszystko to ustalamy na etapie planowania i jeśli to będzie konieczne czas sesji można wydłużyć.
02
16

Kto wybiera ujęcia, które następnie poddawane są obróbce?

Wstępną selekcję zdjęć przeprowadzam osobiście. Usuwam te, które z różnych przyczyn nie są poprawne. Następnie do 2 dni po sesji otrzymujesz ode mnie dostęp do galerii poglądowej zawierającej ponumerowane zdjęcia. Z niej wybierasz te, które twoim zdaniem są najlepsze i przesyłasz mi ich numery zgodnie z ilością, którą ustaliliśmy. Po otrzymaniu listy zdjęć poddaję je obróbce.
03
16

Co to jest retusz i jakiego efektu się spodziewać?

Retusz to usunięcie w procesie obróbki rażących mankamentów cery i delikatne jej wygładzenie. Wszystko oczywiście w granicach zdrowego rozsądku. Nie stosuję zabiegów, po których osoba na zdjęciu wygląda jak porcelanowa lalka. Retusz nie obejmuje zmian kształtów i proporcji ciała, to już jest fotomanipulacja, którą stosuję tylko w wyjątkowych sytuacjach.
04
16

Czy mogę otrzymać wszystkie zdjęcia ze swojej sesji, także te nieobrobione?

Niestety, takiej możliwości nie ma. Żaden szanujący się fotograf nie odda surowych zdjęć gdyż jest to półprodukt, pod którym ciężko byłoby się podpisać. Tak jak kiedyś cały proces opierał się na wykonaniu zdjęcia i późniejszym wywołaniu go na papierze, tak teraz surowe zdjęcie przygotowuje się używając komputera i specjalistycznego oprogramowania. Jest oczywiście możliwe zwiększenie ilości zdjęć, które dla Ciebie przygotuję. To jednak podlega osobnym, indywidualnym ustaleniom.
05
16

Czy mam sama sobie wykonać makijaż czy zrobi to profesjonalistka?

Makijaż do sesji fotograficznej różni się diametralnie od takiego, który nosisz na co dzień. Jeśli masz takie życzenie umówię Cię z wizażystką, która wykona Ci doskonały, fotograficzny makijaż, uwzględniając twój typ urody, rysy twarzy, kolor oczu itp. W przypadku skomplikowanych projektów, lub sesji z wieloma osobami wizażystka może również asystować podczas sesji. Wykonanie makijażu przez wizażystkę jest opcją dodatkowo płatną.
06
16

Czy moje zdjęcia będą gdzieś publikowane?

W przypadku sesji prywatnych zdjęcia z nich nie będą udostępniane do wglądu osobom trzecim ani nigdzie publikowane. Reguluje to specjalny zapis w umowie, który gwarantuje pełną dyskrecję. Jeśli chciałbym któreś ze zdjęć opublikować w swoim portfolio na pewno zapytam Cię o zgodę.
07
16

Czy mogę publikować zdjęcia ze swojej sesji?

Oczywiście. Ich publikacja jest dowodem na to, że jesteś zadowolona/zadowolony z efektów naszej współpracy i chcesz się nimi podzielić z innymi. Wraz z fotografiami w pełnej rozdzielczości przeznaczonymi do np. wydruków wielkofotmatowych otrzymasz ode mnie te same fotografie, odpowiednio zmniejszone, wyostrzone, zoptymalizowane do publikacji w internecie. Zdjęcia te będą miały naniesione moje logo jako ich autora.
08
16

Czy mogę poddawać obróbce gotowe zdjęcia, które otrzymałam/otrzymałem.

Wszystkie fotografie poddaję obróbce i ewentualnemu retuszowi. W ciągu wielu lat wypracowałem swój własny styl, który najwidoczniej Ci odpowiada jeśli myślisz o sesji u mnie. Jako autor nie mogę wyrazić zgody na kolejną obróbkę zdjęć przez inne osoby, zapis ten znajduje się także w umowie.
09
16

Co w przypadku gdy utracę swoją kopię zdjęć?

Zdjęć z sesji nie usuwam, archiwizuję je na specjalnym, szyfrowanym dysku przynajmniej przez rok. W takim przypadku skontaktuj się ze mną, udostępnię Ci do pobrania cyfrową kopię fotografii z twojej sesji.
10
16

To moja pierwsza sesja fotograficzna, nie czuję się zbyt pewnie w pozowaniu.

Każdy kiedyś zaczynał. Nikt na naszej sesji nie będzie wymagał od Ciebie zawodowego pozowania. W cenie sesji otrzymujesz także wsparcie doświadczonego fotografa, który pomoże Ci w kreowaniu własnego wizerunku w taki sposób, by uzyskać jak najlepsze efekty. Moim zadaniem jest stworzyć na planie zdjęciowym tak dobrą, luźną i wesołą atmosferę by osoba fotografowana czuła się komfortowo, zapomniała o swojej niepewności i początkowym stresie. Sesję zawsze poprzedzam luźną rozmową w studio przy kawie lub herbacie, podczas której staram się poznać oczekiwania fotomodelki/fotomodela, omówić kilka pierwszych ujęć, wspólnie wybrać rekwizyty i stroje. Czas ten pozwoli Ci się także oswoić z klimatem studia i moją osobą.
11
16

Czy w studio podczas sesji będą obecne inne osoby?

W studio podczas sesji nie będzie żadnych osób postronnych. Z mojej strony nie ma żadnych przeciwwskazań, byś na sesję przyjechała/przyjechał z osobą towarzyszącą. Osoba ta jednak będzie oczekiwała na zakończenie sesji w pomieszczeniu obok. W niektórych przypadkach osoba ta może udzielać się także w roli asystenta. Jeśli planowana jest sesja w parze oczywiście obie te osoby będą obecne na planie zdjęciowym.
12
16

Czy mogę zamówić sesję, która odbędzie się u mnie w domu.

Posiadam mobilny, studyjny sprzęt fotograficzny więc jest możliwość byśmy zorganizowali sesję u Ciebie w domu, w ogrodzie itp. W takim przypadku do ogólnych kosztów trzeba będzie doliczyć koszty mojego dojazdu, rozstawienia mobilnego studia i przygotowania planu zdjęciowego. Czasem też konieczne jest drobne przemeblowanie by uzyskać trochę przestrzeni i miejsca na sprzęt.
13
16

Czy mogę zamówić również zdjęcia wywołane na papierze?

Tak, mogę zamówić je dla Ciebie w formacie w jakim sobie życzysz. Prócz samych zdjęć można zamówić również książkę A-4. O tym w jakiej formie chcesz otrzymać te fotografie możemy porozmawiać przed lub podczas sesji.
14
16

Jaki jest czas oczekiwania na przygotowanie i przesłanie mi gotowych zdjęć z sesji?

W zależności od ilości wybranych przez Ciebie fotografii, stopnia skomplikowania obróbki i ilości zleceń, które mam aktualnie, czas oczekiwania na zdjęcia w formie cyfrowej waha się od 7 do 14 dni.
15
16

Czy mogę zamówić sesję w prezencie dla bliskiej mi osoby?

Tak. Na tę okoliczność przygotowałem specjalne Zaproszenie, które możesz wydrukować, wypełnić i wręczyć komuś w prezencie. Sprawy formalne ustalasz ze mną, natomiast czas, miejsce, rodzaj sesji itp. ustalam już z osobą obdarowaną.
16
16
Jeśli macie jeszcze jakieś pytania, lub są zagadnienia, które waszym zdaniem powinny się tu znaleźć, napiszcie mi o nich. Umieszczę je w tym artykule z odpowiednim komentarzem i konkretnymi odpowiedziami.