O co każda przyszła Para Młoda powinna zapytać fotografa ślubnego.
1. Ile godzin pracuje fotograf? Czy jest dopiero w Kościele, czy od przygotowań lub błogosławieństwa?
Odp. Zazwyczaj jestem od przygotowań w domu Panny Młodej (ok 2 godz. przed ślubem), często pierwszy raz współpracujemy fotograficznie dużo wcześniej na sesji narzeczeńskiej. Swoją pracę kończę w dniu wesela po oczepinach, ok godz. 1:00. Do tej godziny mam już wystarczająco dużo materiału, poza tym trzeba dać Parze Młodej i jej gościom wytchnienie od wszystkowidzącego obiektywu. Wszystko powyższe to dopiero część mojej pracy. Po zebraniu całości materiału fotograficznego spędzam później wiele godzin nad selekcją, obróbką zdjęć, projektowaniem okładek i rozkładówek, montażem video-prezentacji, projektowaniem fotoalbumów itd.
2. Nasz ksiądz wymaga licencji fotografa ślubnego, posiadasz taką?
Odp. Oczywiście. Obecnie to podstawowy dokument zawodowego fotografa uprawniający go do fotografowania podczas liturgii. Mój został wydany przez Kurię gnieźnieńską, ważny bezterminowo i na terenie całego kraju.
3. Ile zdjęć otrzymuje Para Młoda na pendrive? Czy zdjęcia podlegają tylko podstawowej obróbce czy także retuszowi? Co zabieg retuszu obejmuje?
Odp. Ilość zdjęć nigdy nie jest mniejsza od deklarowanej w pakiecie. Retuszowi podlegają wszystkie fotografie z sesji narzeczeńskiej, przygotowań, ślubu i sesji plenerowej. Retusz obejmuje tylko parę młodą i polega on na usunięciu rażących mankamentów cery, delikatnemu wygładzeniu jej powierzchni, lekkiej korekty cieni pod oczami oraz głębokich zmarszczek. Zabiegi retuszerskie stosowane są z umiarem i wyczuciem, tak by osoba na fotografii nie stała się porcelanową lalką. Retuszowi nie podlega zmiana kształtów. Jest to już fotomanipulacja, którą stosuję niezwykle rzadko i na tylko kilku fotografiach.
4. W jakiej formie przekazywane są gotowe pliki zdjęć?
Odp. Para Młoda otrzymuje jeden ślubny pendrive w drewnianej szkatułce. Jest oczywiście możliwość zamówienia dodatkowych kompletów np. dla rodziców, świadków itd. Pliki zdjęć każdej Pary Młodej archiwizuję 3 lata, więc w przypadku utraty pendrive’a jest możliwość uzyskania ode mnie kopii zdjęć z mojego archiwum. Pendrive, który otrzymuje Para Młoda nie jest w żaden sposób zabezpieczony, więc zalecam zrobienie kopii bezpieczeństwa również we własnym zakresie.
5. Ile zdjęć musimy wybrać do naszego fotoalbumu?
Odp. Para Młoda wybiera 90 zdjęć głównych, które muszą znaleźć się w ich fotoalbumie oraz 20 zdjęć pomocniczych, które pomogą mi w projektowaniu 15-tu rozkładówek fotoalbumu.
6. Czy udostępniasz galerię internetową dla gości, ile zdjęć zawiera i jak długo będzie ona działać? Czy jest możliwość, by już w trakcie wesela rozdać gościom wizytówki z adresem strony www z naszą galerią?
Odp. Tak, galerię umieszczam na swoim serwerze zaraz po obróbce wszystkich zdjęć. Galeria funkcjonuje 6 miesięcy. Umieszczam w niej wszystkie zdjęcia, które są na pendrive. Już w trakcie wesela każda biorąca w nim udział para otrzyma ode mnie wizytówkę z podanym adresem galerii Pary Młodej. Każde zdjęcie z galerii można pobrać na swój komputer. Galeria jest zabezpieczona hasłem, tak, by tylko uprawnione przez Parę Młodą osoby miały do niej wgląd.
7. Ile będziemy czekać na nasze zdjęcia?
Odp. Zgodnie z umową na oddanie zdjęć mam 60 dni roboczych od daty ślubu. Zawsze jednak staram się by ten okres skrócić do minimum.
8. Czy sesja plenerowa musi być w jednej lokalizacji, czy jest możliwość aby w danym dniu odwiedzić np. 2 – 3 miejsca?
Odp. Zazwyczaj sesję plenerową organizujemy w jednym miejscu, lub dwóch jeśli miejsca te są po drodze. Czas, który nam jest potrzebny by uzbierać 25 fantastycznych fotografii zwykle nie przekracza 2-3 godz. Nie wykluczam jednak nawet całodniowych, czy kilkudniowych wyjazdów na sesję plenerową w odległe rejony kraju lub za granicę. Podlega to jednak osobnemu omówieniu i wycenie.
9. Jakie masz doświadczenie w branży ślubnej?
Odp. Fotografuję świadomie od ponad 25 lat, natomiast zawodowo od 2013 roku. W tym czasie zapewniłem piękne fotograficzne wspomnienia setkom Par Młodych.
10. W jakiej fotografii się specjalizujesz?
Odp. Głównym nurtem mojej specjalizacji jest reportaż ślubno-weselny. Mając własne studio specjalizuję się również w sesjach wizerunkowych i artystycznych. Jestem również instruktorem i wykładowcą fotografii. Prowadzę warsztaty i fotoplenery na terenie całego kraju.
11. W jaki sposób możemy wykorzystać zdjęcia z sesji narzeczeńskiej?
Odp. Zdjęcia te można wykorzystać przy projektowaniu powiadomień, zaproszeń ślubnych, karteczek na stoły lub informacji o waszym ślubie na portalach społecznościowych. Najlepszym jednak sposobem na ich wykorzystanie, często stosowanym przez Nowożeńców, jest stworzenie albumu dla Rodziców. Album ten można im wręczyć w trakcie podziękowań podczas wesela.
12. Na ślubie i weselu będzie filmowiec. Czy jakoś się dogadacie?
Odp. Wielu filmowców to moi serdeczni koledzy, fachowcy, których polecam. Zawsze staram się by moja współpraca z filmowcem była koleżeńska i jak najbardziej efektywna. Wyznaję zasadę, że oboje pracujemy dla dobra Pary Młodej i powinniśmy sobie w tym pomagać.
13. Czy każdy z gości znajdzie się na zdjęciu? Czy będzie zdjęcie grupowe?
Odp. Moim miejscem pracy podczas wesela jest głównie parkiet. Zdaję sobie jednak sprawę, że są osoby, które z różnych powodów (wiek, kontuzje itd.) nie mogą się na nim bawić. Dlatego “poluję” na zabawne sytuacje przy stołach, gdzie prowadzone są wesołe rozmowy czy wznoszone toasty. Zdjęcie grupowe robimy zaraz na początku wesela, najczęściej po obiedzie, lub po pierwszym bloku muzycznym. Po zdjęciu wspólnym zapraszam gości do pozowanych zdjęć indywidualnych z Parą Młodą. Całość zajmuje nam ok 15-20 min.
14. Czy w czasie wesela potrzebujesz pełnego oświetlenia na sali.
Odp. Nie potrzebuję. Wiele sal weselnych oferuje delikatne oświetlenie, palą się świece na stołach, całość tworzy uroczy i nastrojowy klimat. Nie chciałbym go zepsuć, dlatego, o ile wielkość sali na to pozwala, stosuję studyjne oświetlenie błyskowe. Pozwala mi ono objąć fotografowane osoby krótkim, niezauważalnym błyskiem, nieingerującym w nastrój sali. Jeśli sala nie pozwala mi na rozstawienie sprzętu wspomagam się lampą błyskową zamocowaną na aparacie, ale w taki sposób by błysk ten nie dominował, a jedynie lekko doświetlał pierwszy plan.
15. Co w sytuacji, jeśli podczas naszej uroczystości zepsuje się aparat lub karta pamięci ulegnie awarii. Czy stracimy nasze zdjęcia?
Odp. Chyba żaden szanujący się zawodowy fotograf nie pójdzie na zlecenie ślubne z jednym kompletem sprzętu fotograficznego. Podczas tego dnia pracuję na dwóch aparatach, które mogą byś jednocześnie swoim zastępstwem w razie awarii jednego z nich. Najnowsze obecnie aparaty, którymi dysponuję, pozwalają także zapisywać zdjęcia bezpośrednio na dwóch kartach (dwie karty pamięci w każdym aparacie). Zachowanie tych zasad zapewnia bezpieczeństwo waszych zdjęć.
16. Czy podpisując z tobą umowę możemy liczyć na twoją pomoc także w sprawach niefotograficznych?
Odp. Oczywiście. Z racji wieloletniego doświadczenia w branży ślubnej chętnie podejmuję rolę konsultanta ślubno-weselnego. Znam wszystkie okoliczne sale weselne, zespoły muzyczne, DJ-ów, dekoratorów i kierowców limuzyn. Znając wasze wymagania podpowiem, które miejsca lub osoby bardziej do nich pasują.
17. Co jeśli przed naszym ślubem zachorujesz lub ulegniesz wypadkowi?
Odp. Cóż (odpukać) taka sytuacja może się zdarzyć każdemu. W takim przypadku natychmiast organizuję zastępstwo w postaci fotografa oferującego doświadczenie na moim poziomie i dysponującego sprzętem zbliżonym klasą do mojego. Fotograf ten po wykonaniu całości reportażu przekazuje mi surowe pliki RAW, ja zaś osobiście zajmuję się ich obróbką w swoim własnym stylu.
18. Czy doliczasz zwrot kosztów dojazdu? Jeżeli tak, to ile wynoszą i czy trzeba zapewnić nocleg?
Odp. Tak. Standardową kwotą jest 1,15 zł za 1 km, jeśli muszę dojechać do was dalej niż 25 km w jedną stronę. Dojazd w odległości do 25 km jest darmowy. W przypadku noclegu zawsze proszę o niego
w momencie gdy mieszkam w odległości większej niż 60 km od miejsca waszego wesela. Jest to sprawa indywidualnych ustaleń.
19. Z jakim wyprzedzeniem trzeba zarezerwować u Ciebie termin na nasz ślub?
Odp. Z reguły narzeczeni rezerwują u mnie termin z ponad rocznym wyprzedzeniem. Prawda jest taka, że czym szybciej tym lepiej. Powodem pierwszym jest to, że obowiązują stawki z roku, w którym podpisywana jest umowa. Powodem drugim i moim zdaniem kluczowym jest to, że zwlekając z wyborem fotografa w końcu zostaną wam ci niedoświadczeni, którzy dopiero zaczynają, lub tacy, których fotografie delikatnie mówiąc „nie zachwycają”. Rezerwując termin na długo przed ślubem będziecie też mogli liczyć na moją pomoc i doradztwo w organizacyjnych kwestiach waszej uroczystości.
20. Ile wynosi zadatek celem rezerwacji terminu na nasz ślub.
Odp. Zadatek to obecnie 800 zł. Poproszę o niego podczas podpisywania umowy.
21. Kiedy mamy uregulować pozostałą część wynagrodzenia?
Odp. Zgodnie z zapisem w umowie ostatniej części płatności należy dokonać nie później niż dzień ślubu. Oczywiście w przypadkach losowych możemy odejść od tej reguły i zaplanować rozliczenia na czas po waszym weselu. To już kwestia indywidualnych ustaleń.
22. Gdzie nasze zdjęcia będą publikowane?
Odp. Zgodę na publikację zdjęć na mojej stronie www lub na moich profilach społecznościowych Udziela mi Para Młoda zaznaczając odpowiednie pola w umowie, którą podpisujemy.